CZYM JEST BIOFEEDBACK?
Metoda biofeedback jest obecnie jedną z bardziej znanych metod wspomagających leczenie różnych jednostek chorobowych.  Oparta jest na podstawowych prawach psychofizjologii, która bada i opisuje wzajemne zależności między zachowaniem a fizjologią człowieka.
Metoda EEG - biofeedback wykorzystuje fakt, że mózg ludzki w zależności od rodzaju aktywności wytwarza różne zakresy fal elektromagnetycznych. Podczas treningu aparatura rejestruje fale mózgowe, a trenujący uczy się regulować  ich przebieg tak, by był on optymalny w danej sytuacji.  Pacjent widzi czynność swojego mózgu pod postacią video-gry, którą kieruje poprzez odpowiednią aktywność umysłową. Gdy jest ona właściwa gra się udaje.
Terapeuta obserwuje pracę mózgu pacjenta na oddzielnym monitorze i poprzez odpowiednią modyfikację zadań może motywować go do osiągania lepszych wyników - „uczyć” mózg pracy na najlepszych dla niego częstotliwościach.

Biofeedback stosowany w naszym gabinecie wykorzystuje informacje uzyskane za pomocą elektrody EEG przyczepionej do skóry głowy oraz do płatków uszu.  Pacjent siedzi  na fotelu, przed sobą ma monitor z wyświetlanymi obrazami, które są zmienne, a szybkość zmian zachodzących na obrazkach zależy od tego w jaki sposób  osoba wykonuje zadanie . Pomiar jest całkowicie bezpieczny, urządzenie przekształcające fale mózgowe w czytelny dla terapeuty i pacjenta obraz zasilane jest baterią i nie ma bezpośredniego podłączenia do sieci elektrycznej.  Przed przyłączeniem elektrody skóra głowy oraz płatki uszu muszą być oczyszczone i wilgotne tak, aby na jakość zapisu nie wpływały zniekształcenia (nadmierna oporność).
KTO MOŻE SKORZYSTAĆ Z METODY?
Do rozpoczęcia leczenia metodą biofeedback konieczna jest diagnoza neurologiczna  (wykonanie badania EEG) i wykluczenie przeciwwskazań przez lekarza specjalistę.
Nie ma ograniczeń wiekowych dla tej metody, przyjmuje się jednak, że małe dzieci mogą mniej efektywnie korzystają z sesji treningowych, związane jest to z faktem, że trudniej  się im podporządkować wymaganiom (np. siedzenia w bezruchu przez określoną ilość czasu).
Ilość sesji uzależniona jest od wcześniejszej diagnozy psychologicznej, psychiatrycznej i neurologicznej oraz objawów prezentowanych przez danego pacjenta. W przypadku osób zdrowych, które pragną poprawić procesy koncentracji i uwagi stosuje się krótsze serie (20—30 sesji).
Przyjmuje się , iż w takich zaburzeniach  jak ADHD i głęboka dysleksja rozwojowa pierwsze, widoczne efekty pojawiają się dopiero po 30 sesjach, zwykle jest jednak  konieczne przeprowadzenie większej ilości. Wskazane jest również utrwalanie osiągniętych rezultatów.
Biofeedback najczęściej wykorzystywany jest w pracy z następującymi trudnościami u dzieci i młodzieży:
•    zaburzenia koncentracji,
•    impulsywność,
•    nadmierna lękliwość,
•    zaburzenia o charakterze emocjonalnym,
•    specyficzne trudności szkolne,
•    ADHD,
•    zaburzenia zachowania.

Aby skorzystać efektywnie z  sesji należy być:
•    zdrowym (bez gorączki, kaszlu, kataru)
•    najedzonym
•    należy odpocząć fizycznie 10 minut przed sesją – pośpiech, bieg i
wysiłek fizyczny zakłócają przebieg pracy. Potrzeby fizjologiczne
załatwiamy przed rozpoczęciem sesji.
Informacji o możliwości skorzystania z tej formy wsparcia udzielają terapeuci - p.  Agata Orzeł - Żukowska i p. Agnieszka Wolak.
powrót