Zapraszamy Państwa do korzystania z zakładki poświęconej spektrum autyzmu. Będziemy zamieszczać w niej materiały dotyczące tej tematyki.

Nazwa zakładki nie jest przypadkowa… Powstała ku pamięci Krystiana Głuszko, który tak właśnie określał swoją diagnozę Zespołu Aspergera – mówił, że to typ urody a nie zaburzenie, dysfunkcja czy choroba. Przez prawie dwa lata naszej znajomości przybliżał nam piękno świata autystycznego. Swoją aktywność na rzecz przełamywania stereotypów o osobach ze spektrum autyzmu, a w szczególności z Zespołem Aspergera skupiał głównie wokół książek, które napisał. Nasza Poradnia była partnerem wydania Jego bajki „Podaj łapkę misiu” o Kostku z ASPI i jego zagadkowym świecie. Krystian z ogromną ciekawością obserwował świat ludzi neurotypowych, próbował go zrozumieć… Był zdecydowanym przeciwnikiem nadawania ludziom etykiet, wolał definiować wszystkich mianem „człowieka”, który odkrywa dla innych swój świat w rozmowie, trzeba tylko mieć odwagę ją podjąć. Stworzył dla nas ogromną przestrzeń do refleksji, którą będziemy się starali nadal zapełniać. Krystian odszedł od nas 6 września 2016 roku.



Autorem ilustracji jest Franio



OGRÓD SENSORYCZNY


Zapraszamy serdecznie do systematycznego odwiedzania otwartego 23 kwietnia 2016 roku Ogrodu Sensorycznego, który o każdej porze roku jest dostępny dla wszystkich. Przemiana terenu przylegającego do naszej Poradni nastąpiła z inicjatywy Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Zespołem Aspergera i Ich Rodzin jestem ZA. Ogród podzielony jest na strefy smaku, wzroku, słuchu, dotyku, zapachu i serca, a każda z nich to niezwykła przestrzeń przebywania i doświadczania. Ciekawscy mogą podglądać hotel dla owadów czy karmniki, zmęczeni odpocząć na siedziskach wykonanych z geopolimeru – tworzywa po raz pierwszy wykorzystanego w przestrzeni publicznej. Podczas wizyty zawsze towarzyszyć Wam będą strażnicy ogrodu. Niezwykłe rośliny starannie opisane można podziwiać i czuć, a niektóre kosztować. Teren ogrodu to unikatowe miejsce na spotkania i warsztaty. Rekomendujemy w szczególności odwiedzanie go z dziećmi – bez tabletów i telefonów :). To miejsce jest również bardzo ważne dla dzieci ze spektrum autyzmu bowiem przyroda to ich sprzymierzeniec, dlatego wydzielono także miejsce różności, gdzie dzieci mogą sadzić swoje ulubione rośliny.

Zachęcamy do śledzenia strony Poradni – w okresie wakacji w roku 2018 oraz ciepłe miesiące roku szkolnego planujemy prowadzić warsztaty sensoryczne w naszym ogrodzie dla zorganizowanych grup.


















W ramach X Krakowskich Dni Integracji organizowanych przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie oraz III Tygodnia Pracy Socjalnej 6 kwietnia 2017 roku uczestniczyliśmy w spotkaniu „Studenci z Zespołem Aspergera”. Naszą Poradnię oraz zaprzyjaźniony Instytut Terapii i Edukacji Społecznej – Stowarzyszenie reprezentowały: Małgorzata Słomka i Ewa Rybska. Podejmowanie refleksji na temat sytuacji studentów z Zespołem Aspergera jest aktualnie koniecznością, bowiem pojawiają się oni na uczelniach wyższych dopiero od trzech lat. Wynika to z faktu, iż do 1993 roku kryteria diagnostyczne nie były konkretnie sprecyzowane, a oficjalnie w klasyfikacjach medycznych pojawiły się w 1994 roku. Obraz zaburzenia nadal się zmienia, gdyż kolejne diagnozy dostarczają nowych i ciekawych refleksji. Obecność osób z ZA na uczelniach staje się więc szczególnym wyzwaniem dla wszystkich tworzących środowisko akademickie. Muszą bowiem wykazać się zrozumieniem dla - między innymi - zamiłowania do rutyny i stałości połączonego z zaburzonymi relacjami interpersonalnymi, jak również dla logicznego rozumowania (często niezrozumiałego dla innych) i prawdomówności. Na szczęście życie pokazuje nam, że warto zaakceptować człowieka z ZA takim, jakim on jest i doceniać te wyjątkowe możliwości oraz zdolności:

Gigant informatyczny zatrudnił 120 autystów w ramach pilotażowego programu „Autyzm w pracy” (projekt ruszył w 2013r.). Koncern zaoszczędził 40 milionów euro, bo nowy pracownik nieszablonowym sposobem myślenia i działania rozwiązał problem, nad którym bezskutecznie pracowali firmowi informatycy.

Mamy nadzieję, że również Polsce zaczniemy dawać szanse osobom z diagnozą ZA, aby mogły się rozwijać i prowadzić satysfakcjonujące życie…

Zdarzyło mi się niegdyś ujrzeć w lesie rano
Dwie drogi; pojechałem tą mniej uczęszczaną –
Reszta wzięła się z tego, że to ją wybrałem.

Robert Frost





2 kwietnia to ważna data – jest cała niebieska i bajkowa
Czy wiecie dlaczego?
W tym dniu obchodzimy jednocześnie Światowy Dzień Świadomości Autyzmu oraz
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Dlatego właśnie 2 kwietnia 2017 roku wybraliśmy na oficjalną publikację tej zakładki, a na dobry początek polecamy jak przystało na ten dzień coś jednocześnie niebieskiego i bajkowego:


Bajka o misiu z Zespołem Aspergera napisana przez doświadczonego ASPI autora wprowadza nie tylko dzieci w tematykę funkcjonowania i odbioru rzeczywistości przez osoby z taką diagnozą. W książeczce znajdziecie również piękną historię przyjaźni i mały poradnik autora, który pisze między innymi:

„Nie myśl, że jesteśmy niekomunikatywni.
Pomyśl, że porozumiewamy się inaczej.”

Wiemy, że publikacja z powodzeniem wykorzystywana jest podczas wielu warsztatów z dziećmi w przedszkolach i szkołach. Polecamy!

Miło nam również poinformować, iż 6 kwietnia br. będziemy aktywnie brać udział w spotkaniu organizowanym w ramach X Krakowskich Dni Integracji Studenci z Zespołem Aspergera. O wspólnych refleksjach napiszemy niebawem w zakładce. Zapraszamy!
powrót