Poradnia nr2 Kraków: Witamy wszystkich czatowiczów, jesteśmy na razie w trójkę. Zapraszamy do zadawania nam pytań.
Poradnia nr2 Kraków: Reprezentujemy Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną nr 2 w Krakowie.
~yellow_flower: W podstawówce wszyscy uważali mnie za kujona i drętwą osobę. Zależy mi na nauce, ale nie chcę mieć takiej samej opinii w gimnazjum, chcę, żeby mnie nowa klasa polubiła, co mam zrobić?
Poradnia nr2 Kraków: Po pierwsze myśl pozytywnie. Ale bądź również sobą, nie trać własnej tożsamości. Może być tak, że nowy zespół, w który wejdziesz będzie reprezentował inny, bardziej dojrzały system wartości niż dotychczasowy i właśnie dobre stopnie będą wysoko cenione.
Poradnia nr2 Kraków: Myśl o tym, że jest to Twoja mocna strona.
Poradnia nr2 Kraków: Jeśli chcesz być lubiany, to okazuj zainteresowanie i sympatię nowym koleżankom i kolegom. To, że okazujemy innym sympatię, naprawdę działa!
~yellow_flower: Idę do gimnazjum i boję sie kocenia - słyszałam już różne opowieści na ten temat. Czy mówić o tym nauczycielom? Uczniowie ze starszych klas mogą się potem nade mną znęcać.
Poradnia nr2 Kraków: Na pewno nie jest to przyjemny obyczaj, ale nie ma go wszędzie. Nie zakładaj z góry, że to zjawisko pojawi się też w Twojej klasie.
Poradnia nr2 Kraków: Informowanie nauczycieli od razu na wstępie - raczej nie sugerowałybyśmy. Natomiast bardzo polecamy znalezienie sprzymierzeńców wśród rówieśników - kolegów i koleżanek w klasie, a przede wszystkim wśród osób ze starszych klas.
Poradnia nr2 Kraków: Jeżeli faktycznie pojawi się w Twojej klasie ten problem i przyjmie niepokojące rozmiary, polecamy szczerą rozmowę z pedagogiem lub szkolnym psychologiem. Nie powinniśmy być też obojętni na krzywdzenie innych.
Poradnia nr2 Kraków: Jeśli spotka Cię kiedyś taka sytuacja, pamiętaj:staraj się być asertywny - zajęcia uczące asertywności dostępne są bezpłatnie w poradniach psychologiczno-pedagogicznych.
~lilkaaa2:Moja nowa klasa na pierwszy rzut oka nie zrobiła na mnie dobrego wrażenia i chyba dałam to do zrozumienia. Jak wybrnąć z tej sytuacji?
Poradnia nr2 Kraków: Daj sobie czas! Dzisiejszy dzień nie był typowym dniem dla życia klasy, wiele osób nie było sobą. Spróbuj nie nastawiać się negatywnie. Co prawda może to nie być łatwe, jeśli pierwsze wrażenie nie było najlepsze, ale pamiętaj, że nie miałaś jeszcze okazji poznać swoich kolegów i koleżanek. Daj szansę sobie i innym.
~kololo:Czy szybko zorganizowana wycieczka szkolna to dobry pomysł na integrację, biorąc pod uwagę to, że nie wszyscy będą mogli pojechać?
Poradnia nr2 Kraków: Jest to problem, że nie będzie pełnej grupy. Rozwiązaniem byłyby zajęcia integracyjne na terenie szkoły. Wycieczki wspaniale integrują, ale jeśli nie będziecie wszyscy, to raczej zdezintegrujecie zespół, ponieważ kilka osób będzie poza.
Poradnia nr2 Kraków: Rok szkolny dopiero się zaczął, jeszcze październik może być piękny.
Poradnia nr2 Kraków: Zaproponujcie zaproszenie do klasy psychologa z Waszej rejonowej poradni, który poprzez różne ciekawe ćwiczenia i zabawy pozwoli Wam się lepiej poznać. Poza tym jest to rozwiązanie bezkosztowe ;)
~individual:W mojej klasie jest osoba, za którą delikatnie mówiąc, nie przepadam. Ona jest bardzo towarzyska, ja - wręcz przeciwnie. Boję się, że nastawi przeciwko mnie klasę. Co mam robić, gdy będę zauważać, że tak się dzieje?
Poradnia nr2 Kraków: Pomyśl o swoich mocnych stronach, uwierz w nie i na pewno w grupie kilkudziesięciu osób znajdziesz przyjaciół, którzy podobnie jak ty spędzają czas i mają podobne zainteresowania.
Poradnia nr2 Kraków: Nie zakładaj z góry, że tamta koleżanka zdobędzie sympatię większości. Skądinąd wiemy, że osoby złośliwe, napastliwe, nie są lubiane przez grupę, więc wcześniej czy później osoba ta nie będzie miała dużego wpływu i będzie musiała ustąpić.
Poradnia nr2 Kraków: Nie myśl stale o tym, że ona nastawi źle do Ciebie zespół. Jeszcze raz powtórzymy:spróbuj myśleć o tym, co w tobie najlepsze, ciekawe, na pewno tego jest dużo. Bądź sobą, a to zostanie docenione i zauważone.
anko:Poszłam dziś pierwszy raz do liceum, ale nie znam nikogo z klasy i stałam z boku. Jak się zaaklimatyzować?
Poradnia nr2 Kraków: Daj sobie czas, bądź sobą. Kolejne dni same spowodują w naturalny sposób rozmowy, wspólne przeżycia, które zbliżą Cie do innych osób. Pamiętaj - adaptacja jest procesem, a więc okres aklimatyzacji może potrwać nawet kilka tygodni, pomyśl, że inni tez są w takiej sytuacji, jak Ty
~zurek:Jak reagować na zaczepki w gimnazjum?
Poradnia nr2 Kraków: Asertywnie - a więc nieagresywnie bronić swoich granic i respektować granice innych. Przede wszystkim nie reagować nadmiernie impulsywnie, gdyż to "nakręca" jeszcze bardziej osoby atakujące . Brak reakcji może spowodować, że atakujący się znudzi. Gdyby zaczepki były ostre, spróbuj porozmawiać z tą osobą lub jego znajomymi, kręgiem jego przyjaciół.
Poradnia nr2 Kraków: Być może on także się lęka, dlatego zaczepia. Jeż nadstawia kolce, jak się boi.
~lola:Zauważyłam, że chłopcy bardziej integrują się z bardzo śmiałymi, szalonymi wręcz dziewczynami. Ja do takich osób nie należę. Co zrobić, żeby i z chłopcami znaleźć wspólne tematy do rozmów i ogólnie móc utrzymywać z nimi kontakty?
Poradnia nr2 Kraków: To chyba nie dotyczy wszystkich chłopców. Może te mniej szalone dziewczyny wcale nie przepadałyby za szalonymi chłopakami i odwrotnie. Tak jak poprzednio doradzamy:bądź sobą. Z pewnością chłopcy potrafią docenić autentyczność i indywidualizm.
~amelie:Czy bycie 'na topie' musi oznaczać modne ciuchy, drogie gadżety i luzacki styl życia?
Poradnia nr2 Kraków: Absolutnie nie, to jest powierzchowny blichtr. Oczywiście wszystko zależy od systemu wartości, ale chyba nie preferujesz zewnętrznego efekciarstwa, skoro zwracasz na to uwagę. Ważne jest to co wewnątrz, a nie ciuchy, makijaż, wygląd zewnętrzny i dotyczy to zarówno dziewcząt, jak i chłopców.
~renia:Jak pogodzić w klasie rywalizujące dwa obozy?
Poradnia nr2 Kraków: Rzadko są dwa, zazwyczaj jest kilka obozów.
Poradnia nr2 Kraków: Ważne jest zaangażowanie do współpracy osób trzecich, z zewnątrz, np, nauczyciela, który ma duży autorytet w tej klasie, negocjatora, mediatora, terapeutę, który mógłby popracować z Waszą klasą i dokonać pozytywnych przegrupowań tak, abyście mieli szanse poznać się na nowo, od innej strony i skupić się nie na rywalizacji, ale na fajnym byciu ze sobą przez dalsze lata, bo różnorodność jest fajna.
Poradnia nr2 Kraków: U źródeł rywalizacji może tkwić jakiś konflikt i próba rozwiązania go pomogłaby poprawić sytuację.
Poradnia nr2 Kraków: Czy rywalizacja zawsze musi być wrogością? Może z tej rywalizacji powstanie coś konstruktywnego, np. sukcesy w olimpiadach, rekrutacji do dobrych szkół, może jesteście w stanie pozytywnie się motywować wzajemnie do osiągnięć.
~eltel:Jak pomóc klasowemu odrzutkowi, żeby samemu nie zostać odrzuconym?
Poradnia nr2 Kraków: Bardzo dobrze, że zwracasz uwagę na to. Już teraz w jakiś sposób pomagasz tej osobie.
Poradnia nr2 Kraków: Czy nie byłaby pomocna rozmowa z resztą grupy bez obecności odrzucanego? Rozważenie, co jest powodem odrzucenia, dlaczego nie jest lubiany, może w tej rozmowie udałoby się pokazać pozytywne cechy odrzuconego, a może można wspólnie z wychowawcą zainspirować sytuację, w której odrzucony będzie miał szanse wykazać się.
Poradnia nr2 Kraków: To trudny problem i na pewno sam sobie nie poradzisz. Można wskazać tej osobie możliwość zdobycia jakichś ciekawych, interesujących umiejętności (joga, hiszpański, jujitsu, wspinaczka) i dzięki temu sama uzyska wyższy status w grupie.
Poradnia nr2 Kraków: I oby więcej takich osób, które dostrzegają odrzucanych. pozdrawiamy !!
~milallia:Na co zwrócić szczególną uwagę, jeśli wkraczamy do już zżytej klasy? Z kim najpierw rozmawiać? W wakacje się przeprowadziłam i idę do zupełnie nowej szkoły...
Poradnia nr2 Kraków: Prawdopodobnie samo życie napisze scenariusz pierwszych dni, staraj się rozmawiać z każdym, bądź otwarta, życzliwa, daj się poznać z jak najlepszej strony. Nowa szkoła może oznaczać nowe bardzo ciekawe doświadczenia, kontakty.
Poradnia nr2 Kraków: Na pewno nie jest Ci łatwo, wejście do zintegrowanego zespołu jest trudne, ale spróbuj podejść do tego jako do specyficznego wyzwania (treningu, który sprawi, że będziesz jeszcze bardziej dojrzała, odporna na trudy życia, wytrzymała).
Poradnia nr2 Kraków: Nie ma sytuacji obiektywnie trudnych. Sytuacje są takie, jak je widzimy, a więc spróbuj popatrzeć na zadanie, jakie przed Tobą stoi jako na coś, co musisz rozwiązać i z czym dasz sobie radę.
~Ania16:Mam 16 lat i fobię społeczną. Czy jest jakiś inny skuteczny sposób leczenia niż terapia u psychologa?
Poradnia nr2 Kraków: Ważne jest, kto tą diagnozę postawił. Skąd wiesz o tym. Jak się ona przejawia. Może jest to po prostu niepokój, który wszyscy odczuwamy w niektórych sytuacjach kontaktów z ludźmi. Może to tylko nasilona nieśmiałość, lęk, ale warto zwrócić się do specjalisty, dobrego diagnosty psychologa.
Poradnia nr2 Kraków: Być może miałaś w przeszłości nienajlepsze doświadczenia w kontaktach z psychologami, ale nie powinno Cię to zniechęcić, nie powinnaś uogólniać swych złych wspomnień na wszystkich terapeutów.
Poradnia nr2 Kraków: Różni są psychologowie i terapeutycznych podejść jest wiele. Zawsze można znaleźć, jeśli to będzie konieczne, najbardziej skuteczne dla Ciebie podejście i takie, które zaakceptujesz. Głowa do góry !!
~Ania16:W sumie to nie wiem czy to prawda. Zrobiłam sobie test sama. Chciałabym się zgłosić do psychologa, ale nie w moim mieście. Bo jest dosyć małe i boję się niedyskrecji. Muszę poważnie porozmawiać z rodzicami i zgłosić się do większego miasta. Dziękuję za odpowiedź.
~tuxen162:O czym rozmawiać z nowymi kolegami z klasy?
Poradnia nr2 Kraków: Nie ma jednego uniwersalnego tematu, sytuacja wymusi rozmowę. Muzyka, wspomnienia z wakacji, zainteresowania, ulubione filmy. ~appraisal:Wiem, że 'to co w środku jest ważniejsze' , 'wygląd nie ma znaczenia' , 'to tylko blichtr', ale nie oszukujmy się, wygląd zawsze jest choć trochę ważny, zauważany i niestety oceniany... Sama nie jestem zwolenniczką czegoś tak płytkiego, chociażby ze względu na osoby biedniejsze... Przyznam, że osobiście nie mam problemów finansowych i w ogóle, ale jak zapobiec ocenianiu tych biedniejszych?
Poradnia nr2 Kraków: Nasza codzienna kultura rzeczywiści lansuje płytki, powierzchowny, zewnętrzny wizerunek i sprawy materialne w pewnych kręgach mają duże znaczenie, ale przecież nie wszyscy muszą ulegać tym niekoniecznie dobrym tendencjom.
Poradnia nr2 Kraków: W naszej praktyce spotykamy ogromna liczbę ludzi, którzy się nie kierują wyglądem zewnętrznym. Dbałość o swój wygląd nie jest niczym negatywnym i my wszyscy staramy się tez dobrze wyglądać na co dzień :) ale nie powinno to być naszą główną i jedyną troską.
Poradnia nr2 Kraków: Życie jest dużo barwniejsze i interesujące i można budować swoją aktywność w bardzo wielu ciekawych obszarach.
Poradnia nr2 Kraków: A może ci, dla których wygląd zewnętrzny jest priorytetowy, nie są aż tak bardzo warci zainteresowania, zdarza się, że nadmierna dbałość o wygląd, ma przykrywać kompleksy, obniżony obraz siebie, braki, ułomności.
ouelbi:Dlaczego młodzież zieje nienawiścią do inności?
Poradnia nr2 Kraków: Ja myślę, że nie tylko młodzież, dotyczy to nie tylko młodzieży. Jest to też związane z asertywnością,tolerancja to ważna potrzebna cecha, której można się nauczyć.
Poradnia nr2 Kraków: Inność wywołuje naszą złość, dlatego, że nie umiemy zrozumieć może czegoś, czego sami nie doświadczyliśmy. Boimy się tego co inne, czego nie rozumiemy. Może głębsze zastanowienie się nad tą innością pozwoliłoby zrozumienie istotę sprawy.
Poradnia nr2 Kraków: Podłożem tej nienawiści jest często lęk, którego źródła są bardzo różne. Czasami jest to też wynik postaw rodzinnych, podejścia przejętego od dorosłych, pewnych mitów, stereotypów, jest to bardzo poważny problem społeczny.
~kololo:Czy warto na wstępie powiedzieć niektórym, co nas w nich wkurza?
Poradnia nr2 Kraków: Może nie na wstępie :) Absolutnie lepiej skupić się na pozytywach, może okaże się, że to, co na początku nam się wydawało, było tylko błędną interpretacja, pierwszym mylnym wrażeniem. Niedobrze jest od razu klasyfikować i przypinać etykietki, lepiej poczekać, lepiej poznać.
Poradnia nr2 Kraków: Nie robić sobie niepotrzebnie w głupi sposób wrogów, nie musimy przecież od razu zaprzyjaźniać się z osobą, która nam nie odpowiada, ale nie musimy jej o tym powiedzieć.
Poradnia nr2 Kraków: "Bądź życzliwy ludziom, ale nie staraj się zaprzyjaźnić z wściekłym psem." Hans Selye
Poradnia nr2 Kraków: i drugie powiedzenie:"Bądź jak słoneczne zegary, licz tylko jasne dni" - też Hans Selye.
stratocaster_ka:Co zrobić, gdy inni postrzegają mnie jako "poważną"? Chociaż na co dzień wcale taka nie jestem. Myślę, że po prostu nie jestem sobą w szkole. Jak to zmienić, jak być bardziej naturalna? Czy to jest spowodowane kompleksami na punkcie wyglądu?
Poradnia nr2 Kraków: Nie jesteśmy w stanie na odległość głębiej ocenić przyczyn Twojego zachowania. Powaga wcale nie musi odpychać od Ciebie rówieśników, za nią kryją się z pewnością ciekawe cechy, wesołkowatość czasami jest wkurzająca, a błaznowanie jest przykrywką pustki.
Poradnia nr2 Kraków: Jeszcze raz powtórzę, bądź sobą, jeśli przeszkadza Ci powaga tylko w szkole, to są sytuacje i środowiska, że potrafisz pokazać się jako osoba wesoła, żartująca, roześmiana.
Poradnia nr2 Kraków: Może nią być grupa oazowa, grupa zadaniowa w ramach zajęć w Domu Kultury, może masz jakieś hobby, chodzisz na zajęcia dodatkowe, i tam potrafisz być sobą.
Poradnia nr2 Kraków: Wkrótce i tak zmienisz środowisko szkolne, które prawdopodobnie Cię onieśmiela, a może problem tkwi w grupie, a nie w Tobie?
~amelie:Chodzę do 3 gimnazjum, jak pokonać w sobie nieśmiałość?
Poradnia nr2 Kraków: Czym przejawia się Twoja nieśmiałość? Wobec kogo ona występuje? Staraj się mimo wszystko, nawet jeśli nie jesteś przekonana, dbać o rozwijanie kontaktów.
Poradnia nr2 Kraków: Wychodź z domu!! Bo tylko trening czyni mistrza. W poradniach psychologiczno-pedagogicznych są oferowane specjalne zajęcia dla osób z nieśmiałością. Wcale nie jest Was mało!! Musisz odkryć swoje mocne strony. Możesz zapisać się do kółek zainteresowań. Spójrz na poprzednią odpowiedź, tam też znajdziesz wskazówki.
Poradnia nr2 Kraków: Nie ograniczaj kontaktu tylko do świata wirtualnego.
~xberry:Niektórzy ludzie wyrobili sobie już opinię o mnie, niekoniecznie mi się ona podoba. Czy nowi wyrobią inną, jeśli się postaram?
Poradnia nr2 Kraków: Na pewno tak, To, jak nas postrzegają inni zależy głównie od nas samych. to my przesyłamy innym sygnały, czy jesteśmy przyjaźni, weseli, inteligentni, czy odwrotnie.
Poradnia nr2 Kraków: Porozmawiaj z kimś znajomym o tym, jak postrzegają cie inni. Spróbuj nakręcić mini film, choćby komórką w sytuacji, kiedy rozmawiasz z inną osobą i dokładnie przeglądnij ten materiał, z pewnością sama będziesz miała dużo refleksji i wniosków, co warto by było zmienić na przyszłość. Pamiętaj, nikt z nas nie jest ideałem.
Poradnia nr2 Kraków: I nie wszystkim musimy się podobać
Poradnia nr2 Kraków: A może ta niezadowalająca Cię opinia jest powierzchowna i nie warto przywiązywać do niej wagi? Warto natomiast pokazać się z jak najlepszej strony, ale nie na silę walczyć o poklask.
~nfbd:Właśnie przyszłam do liceum, z dziewczynami się zapoznałyśmy, byłyśmy w kawiarni i to są naprawdę sympatyczne dziewczyny. Bardzo je polubiłam, jednak przyszła taka dziewczyna, jak to ja na nią mówię:Mroczna. Kolczyki na twarzy, ostry makijaż i dziwny ubiór. Nie była z nami na pogawędce, nawet się nie przywitała. Co zrobić, aby ją do nas przekonać, żeby nie była samotna?
Poradnia nr2 Kraków: A może ona chce być samotna, może jej samotność jest jej obroną? Może wolniej nawiązuje kontakty, boi się kontaktów z uwagi na niekonwencjonalny wygląd? Może trzeba dać jej czas, ale warto też pozostawić jej wybór.
Poradnia nr2 Kraków: Może ma po prostu inny sposób bycia, spróbujcie ją zaakceptować i zaprosić na kolejne spotkanie.
smutnata:Co zrobić, aby zostać zaakceptowanym przez środowisko, być pewnym siebie:nawiązywać kontakty (czasem wręcz nachalnie) czy lepiej czekać aż inni podejmą inicjatywę?
Poradnia nr2 Kraków: Nie ma uniwersalnej recepty, każdy z nas jest inny, niektórzy mają łatwość nawiązywania kontaktów, innym z kolei przychodzi to trudniej. Z pewnością warto zrobić pierwszy krok, aktywność popłaca!!
Poradnia nr2 Kraków: Osoby pasywne zwykle są postrzegane gorzej, negatywnie, z drugiej strony nachalność też nie jest pozytywną cechą.
Poradnia nr2 Kraków: Swoim zachowaniem, gestem, możesz dać odczuć, że jesteś otwarta na innych i miło jest przebywać w Twoim towarzystwie
~tuxen162:Jak zostać duszą towarzystwa?
Poradnia nr2 Kraków: Nie każdy rodzi się liderem, jednak pewnych cech możemy się wyuczyć, takich jak:życzliwość, interesujące formułowanie myśli, tolerancja , sztuka rozmowy i słuchania, opowiadania o swoich zainteresowaniach czy zajęciach.
Poradnia nr2 Kraków: Czasami też ważne jest środowisko, w którym jesteśmy, nie w każdym środowisku możemy i chcemy być duszą. Dla pocieszenia:bycie duszą towarzystwa jest szalenie męczące, zastanów się, czy na pewno tego chcesz!
Poradnia nr2 Kraków: To jest już pewna etykietka, która niekiedy może ciążyć.
Poradnia nr2 Kraków: Czasami fajnie jest pomilczeć, szczególnie jeśli w tym milczeniu mamy towarzystwo. Czasami dobrze słuchać innych.
~niezalogowana:Jak przekonać wychowawczynię do wycieczki dwudniowej lub zielonej szkoły? :)
Poradnia nr2 Kraków: Przygotować dokładną informację o planach wyjazdu, kosztach i konkretnych korzyściach, zorganizować pomoc w załatwieniu wszystkich spraw związanych z wycieczką, przydzielić zadania poszczególnym osobom w klasie. Po prostu przejąć na siebie organizację, a zaprosić wychowawcę jako gościa :)
Poradnia nr2 Kraków: Pozyskać też rodziców jako koalicjantów i sprzymierzeńców, a także pomocników.
Poradnia nr2 Kraków: Na pewno się uda !! Trzeba jeszcze zamówić pogodę.
Onet_Wiem:Dziękujemy bardzo za udział w czacie!
Poradnia nr2 Kraków: Dziękujemy bardzo za udział w czacie, dziękujemy naszym rozmówcom za interesujące pytania i mamy nadzieję , że nasze odpowiedzi były dla Was satysfakcjonujące i pomocne.
Poradnia nr2 Kraków: Życzymy powodzenia w nowym roku szkolnym - dobrych relacji koleżeńskich i przyjacielskich i mnóstwo sytuacji do uśmiechu!
powrót